Finanse

Okładka

Polityka fiskalna w warunkach globalizacji

Red. Leszek Patrzałek
Wydawnictwo:Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Rok wydania:2015
ISBN:978-83-7695-514-8
Liczba stron:178
Format:B5
Oprawa:miękka
Dostępność:Dostępny Dostępny
Wydawnictwo AE Wrocław
Cena: 28.00 zł
­  Jeśli dotychczas rozwiązania polityki fiskalnej miały charakter narodowy, ukształtowany historycznie pod wpływem specyficznych, krajowych czynników społeczno-ekonomiczno-politycznych, to w warunkach globalizacji w coraz większym stopniu są one przyjmowane pod wpływem zjawisk wynikających bezpośrednio z intensyfikacji istniejących i powstawania nowych powiązań i zależności ekonomicznych, finansowych, społeczno-kulturowych i politycznych między państwami i społecznościami.
     Współczesna polityka fiskalna uwzględnia  ponadnarodowe regulacje dotyczące zasad zarządzania długiem publicznym, polityki podatkowej, kwestii świadczeń społecznych, zasad udzielania pomocy publicznej, nadzoru budżetów publicznych ze strony organów UE czy też regulacji mających na celu zwiększenie dyscypliny krajowej polityki fiskalnej. Oznacza to, że podlega  ona coraz większym wpływom związanym z rozbudową ponadnarodowych ram instytucjonalnych jednoczącej się Europy oraz w coraz większym stopniu uwarunkowana jest szokami zewnętrznymi.
Podręcznik jest adresowany głównie do studiujących na kierunkach związanych z finansami oraz na kierunku ekonomia. Tematyka pomyślana jest tak, że może stanowić uzupełnienie podstawowego podręcznika do przedmiotu finanse publiczne, realizowanego na pierwszym stopniu studiów, bądź też może być jednym z podręczników do przedmiotu polityka fiskalna, polecanych studentom drugiego stopnia. Drugą grupą adresatów tej książki są specjaliści z dziedziny finansów publicznych, słuchacze studiów podyplomowych oraz osoby zajmujące się polityką finansową w praktyce gospodarczej.


Pliki do pobrania

PDF Spis_tresci_i_wstep.pdf PDF - 121.31 KB Pobierz