Mała ojczyzna. Opowiadania o ziemi radomskiej i jej mieszkańcach

Autor: Jan Skalik

ISBN: 978-83-7695-833-0

Rok wydania: 2021

Wersja elektroniczna: IBUK

Inspiracją do napisania tej książki było opublikowanie w 2013 roku przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zbioru wspomnień Jana Skalika „Podróże w przeszłość”. Autor opisał w niej nie tylko drogę swojego naukowego rozwoju, ale również dzieciństwo i wczesną młodość spędzone na ziemi radomskiej. W prezentowanym opracowaniu autor w dziewięciu opowiadaniach przedstawia swoje przeżycia z lat 1943-1962, które były ściśle związane z Radomiem i okolicznymi miejscowościami w czasach realnego socjalizmu. Wiedziony ogromnym uczuciem i mocnym przywiązaniem do rodzinnych stron, w swoich opowieściach prezentuje nie tylko wybitne postacie swojej małej ojczyzny, ale również zwykłych ludzi, bohaterów dnia codziennego, próbujących odnaleźć się w systemie ludowej demokracji. Opowiadania mają charakter bardzo osobisty, powstały bowiem pod wpływem dużego zaangażowania emocjonalnego ich autora i jego więzi z rodzinnymi stronami.

Od autora 3

1. Nostalgia 5